drzewo.jpg

Krzewy ozdobne

Stanowią bardzo ważny element kompozycyjny w ogrodzie. Krzewy ozdobne są wieloletnimi roślinami, które na stałe wpisują się w wystrój posesji. Większość z nich jest mało wymagająca, dlatego można je traktować jako ozdobę ogrodu, która nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy.

Wybierając krzewy ozdobne, warto zdecydować się na rośliny, które będą różnić się między sobą wysokością, dzięki czemu zyskamy intrygujący efekt przestrzenny. Poza oczywistym aspektem estetycznym, wiele krzewów możne być wykorzystanych w charakterze żywopłotu, stanowiącego osłonę posesji przed wzrokiem przechodniów.

Odpowiednio dobierając krzewy ozdobne sprawisz, że twój zielony zakątek rozkwitnie barwnymi kolorami i zadziwiającymi kształtami. Krzewy ozdobne są w stanie nadać każdemu ogrodowi niepowtarzalnego uroku, a Tobie pozwolą rozkoszować się każdą chwilą którą w nim spędzisz.

hipiskus.jpgHibiskus, inaczej nazywany różą chińską i ketmią w Polsce osiąga maksymalnie 3 metry wysokości, ma sztywne pędy oraz błyszczące, ciemnozielone liście. Wzrok przykuwają najbardziej kwiaty hibiskusa, które mogą mieć nawet 10 centymetrów średnicy i przybierać różne barwy. Mają słabo wyczuwalny zapach, ale wyraźnie kwaśny smak, który jest wykorzystywany w branży spożywczej.

Hibiskus to roślina stosunkowo trudna w uprawie, ponieważ potrzebuje ciepła i dużej ilości słońca. Należy pamiętać, ze podłoże musi być stale lekko wilgotne. Hibiskus najlepiej czuje się w ciepłym i nasłonecznionym miejscu, ale osłoniętym przed wiatrem. Ziemia powinna być żyzna, próchniczna, przepuszczalna i lekko wilgotna.

azalia.jpg Azalia jest uznawana za jeden z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, której różne odmiany można hodować z przeznaczeniem do ogrodów, a inne w domowym zaciszu, jako kwiaty doniczkowe.

Azalie lubią światło słoneczne, jednak nie w nadmiarze. Dlatego, aby były najefektowniejsze, warto je zasadzić w średnio oświetlonej i osłoniętej części ogrodu, ponieważ doceniają bezwietrzne przestrzenie. Najlepiej służącą im jest próchnicza, kwaśna gleba, która dodatkowo jest przepuszczalna i lekko wilgotna. Należy zasadzać azalie w dole wypełnionym mieszaniną kwaśnego torfu, glinianej ziemi i kory sosnowej. Azalie można zasadzać praktycznie o dowolnej porze roku, ponieważ są odporne na mróz, a dodatkowo rosną nawet do dziesięciu lat. Przygotowany dołek pod azalię, o głębokości mniej więcej 50 cm, należy przed posadzeniem odpowiednio nawodnić.

magnolia.jpgMagnolia to jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych roślin ozdobnych. Ponieważ magnolie kwitły w czasie, kiedy nie było jeszcze pszczół, ich kwiaty przystosowane są do zapylania przez chrząszcze.

Najbardziej odpowiednie dla magnolii będzie stanowisko zaciszne, osłonięte przed przeciągami i mroźnym wiatrem, dobrze nasłonecznione. Magnolie najlepiej będą rosły w glebie przepuszczalnej, próchnicznej, żyznej i lekko kwaśnej. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest gliniasta i ciężka, przed sadzeniem trzeba koniecznie przygotować ją odpowiednio, czyli rozluźnić (piaskiem, torfem), a na dno dołka wsypać kompost lub ziemię liściową. Od marca do lipca warto kilkakrotnie nawozić magnolie niewielką ilością nawozów mineralnych wieloskładnikowych nie zawierających wapnia. Przy podlewaniu starać się nie zwilżać liści co naraża roślinę na ataki chorób bakteryjnych i grzybowych.

winobluszcz.jpgWinobluszcz trójklapowy to pochodzące z Azji pnącze, które wspina się na wszelkiego rodzaju pionowe przeszkody. Zachodzące na siebie, dachówkowato ułożone liście tworzą zwarty, zielony kobierzec a jesienią dodatkowo fantastycznie wybarwiony w głębokich odcieniach czerwieni i pomarańczu.

Roślina mało wymagająca, zdrowa i przydatna przede wszystkim do sadzenia w miejscach osłoniętych i ciepłych, przy ścianach budynków lub murach ogrodzeń. Przyrasta rocznie o 1-2 metry, dorastając maksymalnie do 20 metrów wysokości. Ukryte pod liśćmi niepozorne kwiaty rozwijają się w czerwcu. Fioletowe, kuliste, omszone białawym, woskowym nalotem owoce mają średnicę około 0,5 centymetra. Winobluszcz trójklapowy Veitchii nie ma specjalnych wymagań uprawowych, akceptuje większość przeciętnych gleb, jednak w ostrzejsze zimy może przemarzać. Dlatego rośliny należy sadzić w miejscach osłoniętych, zacisznych, słonecznych lub w półcieniu. Młode rośliny dobrze jest przykryć na zimę słomianą matą, starsze są nieco bardziej odporne na mrozy.